Rastivarsojen hakupalvelu
> Yleistä
> Yhteystiedot
> Liity jäseneksi
> Asut ja varusteet
> Tiedotus
> Kisoihin ilmoittautuminen
> Irma
> Harjoittelu ja valmennus
>Lapset ja Nuoret
> Pyöräsuunnistus
> Orimattilan Iltarastit
> Kartat
> Järjestämämme kilpailut
> Kuvat
> Suunnistuslinkkejä

Toiminnallinen treeni 12/23
Uutiset
22.7.2026 AM-keskimatka 3.8 Villikkalassa.
AM-keskimatka 3.8 Villikkalassa >>Lue
5.7.2026 Rastivarsoille menestystä Kainuun Rastiviikolta
Aino D20E kolmas >>Lue
29.6.2026 Kaksi mitalia SM-pyöräsuunnistuksesta
Pukema kultaa, Tervala hopeaa >>Lue

Vernerille hopeaa pysun kansallisista

Vernerille hopeaa pysu:n kansallisissa. 
 
Rastivarsat osallistuivat runsaslukuisesti sunnuntaina 27.5. Keravan Keinukalliolla järjestettyihin kaksiosaisiin kansallisiin pyöräsuunnistuskilpailuihin. Aamupäivällä ajetussa vaiheikkaassa ja vauhdikkaassa (1:5000) sprintti-kilpailussa parasta varsa-vauhtia piti alan konkari, Mika Tervala, jääden ainoastaan 1:39 kärjen taakse ja ollen 5. Kärkiajan runttasi Juho Saarinen.  
 
H16 sarjassa Verneri Nieminen kiilasi pronssille, vain 1:55 kärjestä jääneenä. Muut Rastivarsat edustivat H40 sarjassa ja aamupäivän jälkeen sieltä kuitattiin sijat 5-7. 
 
Iltapäivällä vuorossa oli keskimatkan startti, joka suuntasi kartan pohjoisempiin osiin. Mittakaavaa nostettiin aamupäivästä maltillisesti 1:7500. Tällä kertaa Rastivarsoista nopein oli varsaviisikon kuopus – Verneri, joka kuittasi toiseksi nopeimman ajan ja samalla kokonaiskilpailun hopeaa. 
 
Yleisessä sarjassa Mika piti kiinni aamupäivän sijoituksestaan ja piti kokonaiskilpailussa 5. sijan. Saarinen loukkasi itsensä keskimatkalla ja kärkipaikalle pääsi nousemaan sprintin hopeamies Jussi Laurila. 
 
H40 sarjassa kolmikko Nieminen, Karppinen ja Jokinen pitivät ryhmän tiiviisti kasassa ja kuittasivat sprintistä, keskimatkalta ja kokonaiskilpailusta sijat 5, 6, ja 7.  
 
Tulokset ja härvelit 
 
TN 

28.5.2012

Uutisarkisto

- © Rastivarsat ry -


Tilaa tästä
Tuet Rastivarsoja