Rastivarsojen hakupalvelu
> Yleistä
> Yhteystiedot
> Liity jäseneksi
> Asut ja varusteet
> Tiedotus
> Kisoihin ilmoittautuminen
> Irma
> Harjoittelu ja valmennus
>Lapset ja Nuoret
> Pyöräsuunnistus
> Orimattilan Iltarastit
> Kartat
> Järjestämämme kilpailut
> Kuvat
> Suunnistuslinkkejä

Nuorten Jukola 23
Uutiset
Jäsentiedote 08/2026

Muokattu:20.8.2026 >>Lue
25 Manna
Ilmoittaudu mukaan
Muokattu:20.8.2026 >>Lue
SM-pyöräsuunnistukset Heinolassa
2 mitalia
Muokattu:6.8.2026 >>Lue

 
 
Sunnuntain pitkä yhteisharjoitus klo 10:00 
 
Sunnuntain pitkä lenkki on avoin kaikille seuran jäsenille. Tarvittaessa muodostetaan tasoryhmät, jotta jokainen voisi harjoitella riittävän matalalla rasituksella ja riittävän pitkään. Lenkin tarkoitus on kehittää kestävyyspohjaa, jolle vauhti ja voima rakennetaan. Lenkin kesto on puolestatoista kahteen tuntiin. 
 
Lenkki toteutetaan tyypillisesti Pariisin maastouralla, jonne lähtö on Päärniläntieltä Tönnönkosken parkkipaikalta. Talvella myös hiihdetään Ämmänäyräällä tai Tapanilassa, seuraa tapahtumakalenteria! 
 
Varusteina sään ja harjoituksen mukainen liikuntavarustus. Talvella uralla on hyvä pitää jalassa kenkien sisällä neopreenisukkia. Metsässä on yllättävänkin lämmin ja hyvä harjoitella jopa kovilla pakkaskeleillä ja tuiskussa. Juomaa/lisäenergiaa kannattaa mahdollisesti varata mukaan. 
 
Tiedustelut 
Esa Orava 
esa.orava(at)affecto.com 
puh. 040 591 2771 
 
 

Päivitetty: 4.11.2012
- © Rastivarsat ry -


Tilaa tästä
Tuet Rastivarsoja