Rastivarsojen hakupalvelu
> Yleistä
> Yhteystiedot
> Liity jäseneksi
> Kerho
> Asut ja varusteet
> Tiedotus
> Kisoihin ilmoittautuminen
> Irma
> Harjoittelu
> Valmennus
> HIPPO-suunnistuskoulu
> Pyöräsuunnistus
> Orimattilan Iltarastit
> Reittihärvelit
> Kartat
> Järjestämämme kilpailut
> Kuvat
> Suunnistuslinkkejä

2015 Jorkka kuusitalkoissa
Uutiset
18.10.2018 Seuranmestaruus-Yö
Tulokset >>Lue
16.10.2018 SM-erikoispitkä
Denis Grishmanille kultaa >>Lue
17.10.2018 30. Halikko-viesti
Sijat 18. ja 33. >>Lue

SM-Sprintti Oulussa

 
 
SM-suunnistusviikonloppu jatkui sprinteillä Oulun keskustaajamassa. 
 
Rastivarsojen saalis kasvoi eilisestä: Teuvo Lehtinen nousi kultapallille 4 sekunnin erolla hopeamieheen, Aapo Maasilta uusi kevään keskimatkan sijan ollen nyt myös 6. 
 
 
TEUVOLLE KULTAA 
Monipuolisuusmies Teuvo onnistui nyt ensimmäisen kerran kesämitalien metsästyksessä, keskimatkan 4. sija toukokuussa antoi siitä jo viitteitä! 
 
Niin hiihtosuunnistuksessa kuin pyöräsuunnistuksessakin mitaleita kahminut mies sanoi Oulun sprintin suosineen kovakulkuista miestä. Alun tarkempien korttelirastien jälkeen olikin suurin osa matkasta yhtä laukkaa kohti maalia! 
 
 
NUORILLE HYVIÄ SIJOITUKSIA 
Rastivarsojen nuorisotiimi onnistui mukavasti.  
 
Aapo Maasilta taisteli toisen kerran SM-kuutoseksi selkeällä radalla. Juuso Ketonen säesti hyvin samassa sarjassa jääden, loppusuoralla, vain sekunnin 10. paikasta. 
 
Lauantain viestiplaketistit Eveliina Lohikainen (16.), Aino Kuusela (24.) ja Roosa Pelkonen (21.) sprinttasivat A-finaalissa tasaisesti. 
 
Milla Lohikainen haki kokemusta naisten pääsarjasta ollen A-finaalissa 37. Tatu Leirimaa 0li 28. miesten B-finaalissa. 
 
 
Sprinttisuunnistuksen SM-kilpailu (WRE) R1 ja R2 Oulussa 16.9.2018 
 
H21 3,6 km 
 
1) Olav Lundanes PR NOR 14.08. 
 
D21 3,2 km 
 
1) Anna Närhi IFKGöte 14.14, 37) Milla Lohikainen RaVa 17.21. 
 
H18 2,8 km 
1) Teemu Oksanen IkNV 10.34, 25) Lassi Kuva RaVa 12.36. 
 
H15 2,5 km 
1) Topias Kemppi EsSu 8.44, 6) Aapo Maasilta RaVa 9.12, 11) Juuso Ketonen RaVa 9.31. 
 
D20 2,9 km 
1) Jasmiina Rantala RaLu 12.35, 21) Roosa Pelkonen RaVa 15.32. 
 
D18 2,7 km 
1) Inka Nurminen JRV 11.51, 16) Eveliina Lohikainen RaVa 14.32, 24) Aino Kuusela RaVa 16.09. 
 
H45 2,9 km 
 
1) Petri Saari VaajTe 12.40, 9) Tommi Maasilta RaVa 13.56. 
 
H55 2,5 km 
 
1) Markku Kaartinen AngA 10.11, 10) Geza Molnar RaVa 12.10. 
 
H60 2,1 km 
 
1) Jyrki Routsi Hiisi 11.06, 22) John Laukka RaVa 14.07. 
 
H70 2,0 km 
 
1) Teuvo Lehtinen RaVa 13.04. 
 
D50 2,3 km 
 
1) Sirra Toivonen KangSK 11.11, 24) Pia Molnar RaVa 15.07. 
 
H21B1 2,8 km 
 
1) Gleb Tikhonov TuMe RUS 11.20, 1) Anton Salmenkylä HS USA 11.20, 28) Tatu Leirimaa RaVa 12.16. 
 
H20B 3,1 km 
 
1) Miika Nurmi VaaSu 14.03, 8) Joni Hirvonen RaVa 15.19, 15) Lauri Leirimaa RaVa 16.57. 
 
H16B 1,9 km 
 
1) Niilo Syrjälä LHR 7.34, 11) Oula Pelkonen RaVa 9.39. 

17.9.2018

Uutisarkisto

- © Rastivarsat ry -


Tilaa tästä
Tuet Rastivarsoja